Historie oddílu

Vím, že ne všechny to bude zajímat, ale přesto jen v kostce..............

Kulečníkový klub v Hradci Králové založen několika nadšenci v roce 1943 a herna byla v hotelu „AVION“ se dvěma stoly. Soutěže hráli šestičlenná družstva. V roce 1948 se klub zapojil do činnosti pod oddělení přepravy ČSD pod názvem “ROH Železničáři 1. kulečníkový klub“. Následovalo stěhování herny Avion - Merán - Růžek - Paříž - Sokolovna Čikágo - Střelnice. V roce 1949 měl klub 47 členů.

V roce 1952 získalo družstvo titul mistra Čech. V roce 1953 další stěhování do nádražní restaurace, v té době už měl klub 74 členů!!! a dochází ke změně názvu na „1. Kulečníkový klub Železničářů ROH Stanice Hradec Králové“. A další stěhování v nádražní budově do patra a potom Sokolovna na nábřeží, hotel Bystrica, restaurace u Válků, hotel Černý Kůň a Malšovice u Zezuláků.

V té době dochází ke sloučení s druhým hradeckým klubem „Šakal“.

V roce 1964 znovu stěhování k Černému Koni a uskutečnilo se první mezistátní utkání mezi družstvy Hradce a Drážďan, hrálo se v nádražní budově. V roce 1965 se hrálo odvetné utkání v NDR a začíná propagace kulečníkového sportu, hrají se soutěže 1.- 3. ligy už i mimo rámec kraje.

A znovu stěhování do budovy „SPARTAKU“ (Sokolovna). V roce 1968 je uznán kulečník jako sport a zařazen do ČSTV a přejmenování na „Oddíl kulečníku LOKOMOTIVA“.

V roce 1991 nastalo další stěhování do Malšovic do bývalé prádelny, 1993 se klub rozdělil na dva. Lokomotiva zůstala v Malšovicích (úmrtím pana Hrušky zanikla a část členů přešla do Sokola Chlumec) a druhá část se přestěhovala k Fotochemě a v roce 1994 zpět na Nábřeží do Sokolovny kde jsme doposud.

V srpnu 2021 jsme byli z důvodu vysoké finanční zátěže v budově Sokola Hradec Králové a hrozícího zániku oddílu donuceni změnit adresu našich herních prostor, přesunuli jsme se do prostor billiardového oddílu BC Hradec Králové, z.s. na adresu Milady Horákové 327, Hradec Králové. Vzhledem k provozování společných prostor s BC Hradec Králové vzniklo spojení obou kulečníkových kategorií a nyní herní prostory poskytují dostatek stolů na karambol, poolové disciplíny i snooker, vše na jednom místě.

historie01 historie02 historie03
historie04 historie05 historie06
historie08 historie07 historie09