Historie oddílu

Vím, že ne všechny to bude zajímat, ale přesto jen v kostce..............

Kulečníkový klub v Hradci Králové založen několika nadšenci v roce 1943 a herna byla v hotelu „AVION“ se dvěma stoly. Soutěže hráli šestičlenná družstva. V roce 1948 se klub zapojil do činnosti pod oddělení přepravy ČSD pod názvem “ROH Železničáři 1. kulečníkový klub“. Následovalo stěhování herny Avion - Merán - Růžek - Paříž - Sokolovna Čikágo - Střelnice. V roce 1949 měl klub 47 členů.

V roce 1952 získalo družstvo titul mistra Čech. V roce 1953 další stěhování do nádražní restaurace, v té době už měl klub 74 členů!!! a dochází ke změně názvu na „1. Kulečníkový klub Železničářů ROH Stanice Hradec Králové“. A další stěhování v nádražní budově do patra a potom Sokolovna na nábřeží, hotel Bystrica, restaurace u Válků, hotel Černý Kůň a Malšovice u Zezuláků.

V té době dochází ke sloučení s druhým hradeckým klubem „Šakal“.

V roce 1964 znovu stěhování k Černému Koni a uskutečnilo se první mezistátní utkání mezi družstvy Hradce a Drážďan, hrálo se v nádražní budově. V roce 1965 se hrálo odvetné utkání v NDR a začíná propagace kulečníkového sportu, hrají se soutěže 1.- 3. ligy už i mimo rámec kraje.

A znovu stěhování do budovy „SPARTAKU“ (Sokolovna). V roce 1968 je uznán kulečník jako sport a zařazen do ČSTV a přejmenování na „Oddíl kulečníku LOKOMOTIVA“.

V roce 1991 nastalo další stěhování do Malšovic do bývalé prádelny, 1993 se klub rozdělil na dva. Lokomotiva zůstala v Malšovicích (úmrtím pana Hrušky zanikla a část členů přešla do Sokola Chlumec) a druhá část se přestěhovala k Fotochemě a v roce 1994 zpět na Nábřeží do Sokolovny, kde jsme vydrželi až přes covidové roky 2020 a 2021.

V srpnu 2021 jsme byli z důvodu výrazného navýšení pronájmu nuceni hledat nové prostory, které by pro náš oddíl byly finančně přijatelnější. Přesunuli jsme se do prostor billiardového oddílu BC Hradec Králové, z.s. na adresu Milady Horákové 327, Hradec Králové, ale zůstali jsme hrát pod hlavičkou Sokola Hradec Králové. Ke konci roku 2021 ukončujeme v Sokole Hradec Králové členství.

Vzhledem k provozování společných prostor s BC Hradec Králové, z.s. a díky nabídce Billiard club Hradec Králové se stáváme jejich členy (sekce karambolu), tím vzniká od roku 2022 spojením obou kulečníkových kategorií velký oddíl čítající téměř 50 členů a herní prostory nyní poskytují dostatek stolů na karambol (4), poolové disciplíny (8) i snooker (2), vše na jednom místě.

historie01 historie02 historie03
historie04 historie05 historie06
historie08 historie07 historie09