Co se stále řeší

 

Chování a povinnosti členů oddílu

Nechtěl jsem nikdy na toto téma psát, ale tak dlouho se to ve mě hromadilo, až to musí ven. Upozadím teď kulečníkové výsledky a komentáře a vyjádřím se k jinému tématu. Potkává se nás u karambolových stolů 25 lidí s různými povahami, náladami, představami, prostě co člověk, to originál. Někdo je v herně téměř denně, jiný skoro vůbec. Tamten šikovný a talentovaný, druhý slabší. Někdo hraje 30 let, někdo je začátečník. Někdo chce soutěžit, jiný si zaťukat na 4 kule. Ten vyhledává při hře aspoň trochu klidu na hraní, druhý si jde vyloženě pokecat. Jeden věčně nespokojený, druhý se snahou věci řešit, třetí tichý a nevyjadřující se, že o něm prakticky nevíte. Podnikatel, úředník, dělník. Někdo se kamarádí, jiní se tolerují či přehlíží. Každý jsme úplně jiný, a přesto se setkáváme na stejném místě. U karambolových stolů, protože jednu věc máme společnou - lásku ke kulečníku - to je věc, která nás spojuje. A všichni se chceme u kulečníku především pobavit a odpočinout si po práci. Někde jsem četl, že kulečník je sport gentlemanů. Platí to tak stále?

Snad se shodneme na tom, že všechny nás spojuje členství ve sportovním oddílu. A teď co nás rozděluje. Asi polovina lidí jsou dlouholetí členové, pár hráčů je v oddíle jen několik let, další ani ne rok. 15 hráčů navazuje na tradice oddílu a hraje soutěže, několik dalších hraje na 3 kule bez soutěží a jiní hrají "hospodskou hru" na 4 kule.

 

Sportovní oddíl má několik jasných a po léta fungujících pravidel - práva a povinnosti členů


Velmi závažnou věcí, která v našem kulečníkovém oddíle nastala, je neinformovanost lidí o jejich právech a povinnostech. Když jsem přišel do oddílu já, byly práva a povinnosti první věcí, kterou jsem obratem dostal do e-mailu k prostudování a odsouhlasení. Až pak jsem dostal klíč a skříňku. V posledních pár letech přišlo do oddílu hodně nových lidí, kteří zřejmě informováni nebyli. A toto je velká chyba hráčů, kteří nové lidi přivedli, a nalákali je na řeči "Pojď hrát k nám, čtyři stovky měsíčně a budeš si hrát kdy chceš". Ale je to i chyba nově příchozích, že se na takové věci nezeptají. 

Proto si práva a povinnosti vyjasněme. Zde jsou:

  • práva - hrát kulečník, účastnit se soutěží a oddílových schůzí, volný přístup do herny
  • povinnosti - platit členské příspěvky, zajišťovat úklid, pomáhat se soudcováním soutěží


Týden co týden slýchám v herně spoustu remcání právě proti povinnostem, jak ohledně peněz, soudcování zápasů, tak úklidu a neutichá to. Něco k tomu napíšu, ke každému zvlášť:

PENÍZE (členské příspěvky)

Co slýchám? "Příspěvky jsou moc vysoké. Jestli se peníze zvýší, tak odejdu. Proč mám platit ještě stovku stranou na karambol, když nesoutěžím? Jsem důchodce, proč mám platit stejně jako pracující? Proč nám důchodcům na členské příspěvky nepřispívají pracující? Když budeme muset platit jako poolisti, tak skončím!, jiné oddíly v republice to mají levnější,..."

  • Odpověď k příspěvkům: Nezlobte se na mě, ale doba socialistických oddílových kluboven zdarma už nenávratně skončila a my se musíme přizpůsobit současné době. Jak ošklivě se k nám a dalším menším oddílům zachovalo nové vedení Sokola Hradec Králové všichni víme. Nic jiného než odchod ze Sokola nám nezbylo, jinak hrozil zánik oddílu. Hledali jsme na spoustě míst (reality, jiné sportovní oddíly, zkoušel jsem poptat město), ale nikde vám za hubičku nic nedají. Na tip Ivana Ládra vyjednal Roman Zadrobílek současné prostory a podle mě za slušnou cenu.

  • Odpověď ke stovce navíc: Proč sponzorovat soutěžící hráče dalšími 100,- měsíčně navíc, já soutěže nehraju. Snad nejčastěji slýchaná věc. Ano, vyplácí se z toho především cesťáky lidí jezdících po soutěžích. A také máte všichni máte právo soutěžit a je jen na vás, jestli možnost využijete nebo ne. Ale také se ty peníze používají na potahování a opravy stolů, nové sady hracích koulí, osvětlení stolů, opravy. A jaksi zapomínáte na to, že oddíl měl ze dřívějška našetřené peníze, ty využíval i pro vás a neptal se, jestli jste se na jejich našetření podíleli nebo ne.

    Dám příklad některých z vás důchodců nehrajících soutěže. Chodíte hrát 2x v týdnu, vždy na 3 hodiny (ale spíš i výrazně častěji). Jen při čtyřech týdnech hraní, tedy necelém měsíci, strávíte v herně 24 hodin. Platíte 500,- Kč, takže vás vyjde 1 hodina na hraní necelých 21,- korun. Je to vážně tak moc? Můžete přijít kdy chcete a kolem sebe máte veškerý komfort. Víte o něčem lepším? Doporučte nám to.

  • Odpověď ke sponzoringu důchodců: Proč pracující nepřispívají na důchodce? Opět všichni hození bez přemýšlení do jednoho pytle. Skvělá představa, že pracující mají měsíčně 50 000 čistého, zatímco důchodci živoří, je na delší debatu, zkusím to zkrátit. Ano, asi jsou mezi námi lidé vydělávající tuto nebo vyšší částku, ale většina je někde jinde. Najděte si vážení na internetu průměrné platy v ČR. Jsou v hrubé mzdě, spočítejte si čistou a hlavně si uvědomte, že velká většina lidí v republice na ten průměr nedosáhne. Znám pracující bohaté i živořící a také znám majetné i chudší důchodce. Každopádně si důchodci uvědomte, že vy většinou již platíte náklady na bydlení, jídlo a nějaký svůj pravidelný život + výlety a dovolené. Své děti již máte dávno z hnízda. A pak jsou tu ti lidé v produktivním věku, kteří vydělávají jak říkáte výrazně víc než vy důchodci. Většina těch pracujících má rodinu s dětmi, platí totéž co vy a k tomu školy, kroužky, další zájmové činnosti, oblečení, nádrže aut, dovolené pro 4 a fůru dalších věcí. Buďte vážení důchodci v realitě, sledujte život kolem sebe a ne jen své představy.


ZAJIŠŤOVÁNÍ ÚKLIDU

Úklid je snad naprosto samozřejmá věc našeho života. Ať už úklid doma, v paneláku na patře, na pracovišti. A měl by být samozřejmostí i v naší herně, protože žádnou uklízečku si neplatíme. 

  • V herně na sloupu je vystavený rozpis služeb po týdnech. V rozpisu je uvedeno, jaké činnosti by se mělo dělat. Záměrem bylo mít uklizený ten náš kout s karambolovými stoly, podílet se na úklidu společných prostor, které také využíváme (toalety, bar, vchod a schodiště).

  • Do úklidu rozhodně NEPATŘÍ nějaké mytí půllitrů či panáků po ostatních členech a sbírání vylohněných flašek! To snad každý zvládne sám, nikdo vám nebude sloužit. Když trefíte pro plné flašky, snad zvládnete odnést prázdné

  • Bilance za několik měsíců úklidu? Rozdělili jste se do tří skupinek. Je tu několik málo jednotlivců, kteří provedli úklid poctivě. Pak je tu skupina lidí, kteří pošolíchali jen to nejviditelnější, aby se neřeklo. A bohužel na závěr skupina úklidových expertů, kteří se jen podepíší a na úklid se vykašlou. Sorry, ale tohle není žádná podpisová petice, ale potvrzení o úklidu. Korunu všemu dal jeden dlouholetý člen sám kázající o morálce, který doslova řekl "Já uklízet nebudu!" a ani se nepodepsal.

Dojedeme první kolo úklidu tímto stylem a pak to bude jinak. Každopádně navrhuji služby na úklid dělat po dvou týdnech a s předáváním služby ve čtvrtek pokud možno osobně. Přece proboha nechcete, aby se úklid kontroloval přes kamery. Sáhněte si lidi do svědomí, jestli vám to vážně není blbý se jen tak vozit, když jiní poctivě makají.

Co na to výbor? Řekl bych, že je to téma na další schůzi.


SOUDCOVÁNÍ SOUTĚŽÍ

"Proč bych měl soudcovat? Já soutěže nehraju, to není moje věc. Vy hrajete soutěže a ještě utrácíte naše peníze, tak si dělejte rozhodčí sami! Nemůžu dělat rozhodčího, neumím to." Toto jsou opět vyjádření části členů.

Pěkný přístup, jen co je pravda. Jenže vážení, přišli jste do sportovního oddílu, takže je logické, že se zde hrají soutěže. A je také logické, že oddíly mají svá pravidla fungování a taková pravidla by se měla dodržovat. O tom, že byla špatná informovanost nových členů, jsem už psal. Ale teď už o povinnostech všichni vědí.

Téma soudcování se probíralo i na poslední schůzi. Té se z nových lidí zúčastnili pouze dva. Kde byli ostatní? Proč o tom nepřišli nesoutěžící členové diskutovat na schůzi, říci své představy hlasovat?

Takže jak by to správně mělo být podle výsledků z poslední schůze:

  • Každý nesoutěžící by měl dělat rozhodčího 2x v podzimní části, 2x v jarní části

  • Noví rozhodčí, kteří neznají pravidla, se na toto mohou kdykoli v herně zeptat zkušenějších
  • Určitě je možné zajistit, aby noví rozhodčí napoprvé dělali pouze zápis a sledovali, co a jak se má dělat

Nebudu se vůbec divit, když i toto téma se opět objeví na další schůzi. Přijďte všichni, diskutujte, navrhujte, hlasujte.

 

A TEĎ MI PROSÍM VÁŽENÍ ČLENOVÉ ODPOVĚZTE

JE TAK TĚŽKÉ DODRŽET PRAVIDLA ODDÍLU (2X ROČNĚ ÚKLID, 4X ROČNĚ ROZHODČÍ, PLATBY)?

JESTLIŽE SE VÁM NELÍBÍ VÝŠE PLATEB A PRAVIDLA ODDÍLU, PROČ JSTE VLASTNĚ PŘIŠLI? CO TU DĚLÁTE? PROČ NEJSTE RADŠI TAM, KDE BUDETE SPOKOJENI?

 

Autor článku

Tento článek jsem sepsal já osobně, vyjadřuji tu pouze své názory s přihlédnutím k pravidlům oddílu a svým postřehům z chodu. Rozhodně to není vyjádření výboru oddílu, pouze mé soukromé. Ale štve mě, když pár lidí se snaží udržet oddíl jakžtakž v chodu a další jen vyhledávají problémy a remcají. Radši budu v oddíle, který má méně členů, ale fungujících, všichni rovným dílem.

Ivo Růžička