Téma rozhodčích

 

Něco málo k tématu rozhodčích

Napíši ještě pár odstavců na téma rozhodčích i hráčů při soutěžních zápasech v posledních týdnech.

Na každý zápas by se měli ideálně dostavit 4 rozhodčí - 1 hlavní a 3 stoloví. Může jich být samozřejmě i více, jestli se někdo takový najde. Jeden bude u stolu soudcovat, druhý napíše papír a píše skóre na počítadle. Ideální stav. Tak tedy co by měl při utkání správně kdo dělat:

Hlavní rozhodčí:
- provést rozlosování stolů
- nachystat a vytisknout rozpis zápasů
- zahájit utkání
- průběžně zapisovat v počítači výsledky
- vytisknout zápis o utkání 1x pro soupeře a 1x pro domácí

Stoloví rozhodčí:
- před zahájením každého zápasu očistit koule a dle své úvahy očistit stůl - povrch, mantinely
- nachystat počítadlo a formulář na zápis výsledků
- soudcovat, zapisovat výsledky a předávat je hlavnímu rozhodčímu

Domácí hráči:
- připravit stoly při příchodu do herny a roztrénovat se
- po skončení utkání uklidit hernu - hrací stoly, zapisovací stolky, uklidit lepší koule, umýt nádobí, uklidit lahve, utlumit topení, zhasnout.


To jsou vše věci týkající se hry. Ale ještě je tu jedna věc - poskytnutí servisu hráčům hostů ohledně občerstvení. Zdánlivě snadná věc. Vždyť je tu kupa domácích, hráči i rozhodčí, však on se někdo postará. Někdo!!!

Pokecat si s kamarády z řad hostujících hráčů, dám si s nimi panáčka, to není problém pro nikoho. Ale při požadavku hostů na kafíčko, točené pivko, nealko či jiné přání náhle nikdo neumí udělat kafe, nemá čas natočit pivo. Ale co teprve při požadavku hostů na placení, to je legrace. Najednou nikdo neumí zacházet s pokladnou a nemá čas, a prstem ukazují na "pár vyvolených", mám zkušenost, že obvykle na mě (viď Jardo a další). 

Během jarní soutěže jsem téměř nevynechal domácí zápas, byl jsem skoro vždy. Baví mě hrát i sledovat lepší hráče a něco od nich okoukat. Moje činnost v poslední době byla prakticky totožná - rozpis v počítači, zahájení, samozřejmě funkce stolového rozhodčího, protože ejhle nikdo jiný není, o pauzách cvakání výsledků do počítače a obsluhování na baru, vyslechnutí si, že jsem ještě neupravil stůl na další hru, rýpnutí hráčů, protože jsem se ucvaknul na počítadle (papír správně) nebo když nevím, jak postavit spící koule, doplnění výsledků a předání zápisu o utkání soupeřům, dolévání panáčků a kasírování hostů. Většina utkání v tomto duchu.

Kolem mě vesele se bavící kluboví spoluhráči, případně další čoudící na chodníku u vchodu. Pohoda, klídek. Já naštvaný a vynervovaný, skoro zralý na Chocholouška - naštěstí domácí sezóna právě skončila. Přitom by stačilo, aby se starali všichni. Ale on najednou nikdo nic neumí, je to pohodlnější.

Sleduji také chování hráčů k rozhodčím. Vážení, chybu dokáže udělat každý, jak hráči u stolu, tak rozhodčí. Stále vídám situace, kdy rozhodčí ještě zapisuje na počítadlo nebo na papír nahrané body, a za jeho zády hráč nečeká a již hraje. Jak má potom posoudit něco sporného, když to ani neviděl. Příště bude rozhodčí s napsáním bodů spěchat, aby viděl dění na stole, a zvyšuje se šance na ukliknutí u počítadla. Nemůžete páni hráči občas pár vteřin počkat? V počtech stav občas zapomene a potřebuje pomoci jak starší, tak i mladší člověk. Nikdo to neudělá naschvál.

Rozhodčí udělá chybu a jak ho na ni upozorníte? V klidu ho na ni upozorníte? A nebo na něho vystartujete, uděláte z něho doslova blbce a zesměšníte ho nejen před hráčem hostů, ale před celou hernou? Chyby všech účastníků hry byly, jsou a budou. Jde jen o to, jakým způsobem se vyřeší. Zamysli se nad svojí reakcí, jak řešíš takové situace právě ty. Budou mít ti rozhodčí chuť přijít soudcovat i příště?

Vážení, já chci ten klídek u kulečníku taky. Z ochotného jste udělali slouhu a věřte mi, že s tímto způsobem končím.

Ivo Růžička

PS: KDE JSOU VŠICHNI TI, KTEŘÍ NA SCHŮZI ŘEČNILI, JAK SE MUSÍME VŠICHNI UČIT ZÁPISY, KASU, ZASTUPOVAT SE? HALÓÓÓ, KDE JSTE?